REQUIEM RECORDS


od lat wydaje i promuje muzykę elektroniczną, ambientalną i industrialną. 

Dziś praca wydawnictwa skupia się przede wszystkim na przedsięwzięciu o nazwie Archive Series

Linia wydawnicza Archive Series to unikatowy projekt, który stworzyliśmy by zachować ogromny potencjał muzyki lat 70, 80 i 90. 

Wznawiamy, a w wielu przypadkach wydajemy po raz pierwszy nagrania polskiej sceny niezależnej. 

Wartość artystyczna tej twórczości jest nieoceniona, choć w wielu przypadkach nieznana, a my postawiliśmy sobie za cel ocalenie przed upływem czasu dokonań twórców z tamtych lat.



KONTAKT


ZAMÓWIENIA

 
 

MPM Ambient Festiwal - Gorlice | XV Edition | requiem rec 54/2013



Dwupłytowa kompilacja, prezentująca wybranych artystów z wcześniejszych 14 edycji Festiwalu AMBIENT w Gorlicach. Na płytach znajdą się utwory następujących wykonawców: Fennesz, Banco de Gaia, Higher Intelligence Agency, Banabila, Hybryds, Andrey Kiritchenko, 1605 munro, Volfram der Spyra + Roksana Vikaluk, Jacaszek, Job Karma, Nemezis vs Paweł Mykietyn, Aquavoice, Voices of the Cosmos, Wojciech Konikiewicz, Aabzu, Dariusz Kaliński, Jerzy Juras Gruszczyński, Lady Aarp, Scamall, Nejmano Project. 

Two–disc compilation presenting selected artists from earlier 14 editions of AMBIENT Festival in Gorlice. The discs will include works by the following artists: Fennesz, Banco de Gaia, Higher Intelligence Agency, Banabila, Hybryds, Andrey Kiritchenko, 1605 munro, Volfram der Spyra + Roksana Vikaluk, Jacaszek, Job Karma, Nemezis vs Paweł Mykietyn, Aquavoice, Voices of the Cosmos, Wojciech Konikiewicz, Aabzu, Dariusz Kaliński, Jerzy Juras Gruszczyński, Lady Aarp, Scamall, Nejmano Project.

01. Aabzu
02. Dariusz Kaliński
03. Jacaszek
04. Job Karma
05. Jerzy Juras Gruszczyński
06. Lady Aarp
07. Nemezis vs Paweł Mykietyn
08. Aquavoice
09. Scamall
10. Voices of the Cosmos
11. Nejmano Project
12. Wojciech Konikiewicz
01. HIA
02. Banabila
03. Volfram der Spyra + Roksana Vikaluk
04. Hybryds
05. Fennesz
06. Andrey Kiritchenko
07. 1605 munro
08. Banco de Gaia


AABZU MACIEK SZYMCZUK

Muzyk. Ze względu na szerokie zainteresowania tworzy z różnymi ludźmi pod różnymi szyldami.
Jako MACIEK SZYMCZUK splata ambient, muzykę etniczną i eksperymentalną elektronikę w atmosferyczną muzykę na pograniczu snu i jawy. Najważniejsze płyty: „Dilmun” (2002), „Mik–musik na fortepian, chór i orkiestrę” (2003, Mik–Music), „Echoes” (2005, Simple Logic Rec.), „Looking For Shooting Stars” (2005, Simple Logic Rec.), „Ways” (2011, Zoharum), „Clouds” (2013, Zoharum).
Jako AABZU, do spółki z Zenialem (Łukasz Szałankiewicz) starają się połączyć różnorodne zainteresowania w różnobarwną muzyczną miksturę, która zabiera słuchacza na egzotyczną wycieczkę. Najważniejsze płyty: „Shape of Lost Things” (2005, Simple Logic Rec.), „Rambo” (2010, AudioTong), „There’s No Other God Than Rambo!” (2012, Zoharum).
Jako ANOTHER ONE z Kubą Łuką dają wyraz swym pasjom tworząc gwałtowną i energetyczną mieszankę, w której dynamiczna rytmika miesza się z dzikimi partiami gitary i syntezatorów tworząc jedyny w swoim rodzaju trans. Najważniejsze płyty: „Possessed” (2005, Salut Rec.).
Jako TERMINUS zmierza w stronę onirycznego techno, tonącego w zaszumionych przestrzeniach. Najważniejsze płyty: „Four Beauties” (2008, Equaliteq), „Four Beasts” (2008, Equaliteq).
Dodatkowo nie stroni od remiksów (ostatnie to „Ortodoks” dla Kirk, „Clean” dla Echoes Of Yul czy „Plasma Pool” dla Andrew Lagowskiego) i współpracy z innymi artystami (m.in. Jakub Wróblewski i jego projekt „Ager Incertus”).



AABZU ŁUKASZ SZAŁANKIEWICZ

Artysta utożsamiany z Sanokiem, Krakowem, a ostatnio Poznaniem. Sound designer, historyk, kurator muzyki elektronicznej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. 
Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach w Austrii, Rosji, Bułgarii, Niemczech, Holandii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Francji, Chinach, Węgrzech, Białorusi, Rumunii, Litwie, Izraelu, Kazachstanie, Peru, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Kolumbii, Meksyku, Ekwadorze, Luksemburgu i USA (w 2011 roku w Festiwalu Focus!, organizowanym w Lincoln Center przez prestiżową uczelnię Juillard oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Yorku). Występował w Polsce podczas Festiwali: Audio Art., Unsound, Wro, a także w Galerii Kordegrada (Warszawa), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa), Galerii Arsenał (Białystok), Centrum Sztuki Współczesnej (Toruń) i wielu innych miejscach. W swojej pracy skupia się zarówno na muzycznych poszukiwaniach, jak i audiowizualnych występach oraz interaktywnych instalacjach. Poza działalnością stricte muzyczną zajmuje się promowaniem twórców polskich w kraju i za granicą. Współtwórca wydawnictwa Audiotong. Działał również prężnie przy organizacji kilki festiwali. Wydaje albumy jako Zenial oraz Palsecam, wraz z Maciejem Szymczukiem tworzy projekt AABZU, a wspólnie z prof. Markiem Chołoniewskim udziela się w projekcie Dizzy Kinetics.



JACASZEK

Kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Współpracuje z muzykami, choreografami, artystami tworzącymi nowe media i performerami, a także z malarzami, poetami, pisarzami. Ma na swoim koncie cztery autorskie albumy. Jest jednym z kuratorów Festiwalu C3 / Club Contemporary Classical/, który w 2011 roku odbył się w Berlinie, Essen i Gdańsku. Ważną rolę w twórczości, pełni współpraca z twórcami filmowymi i teatralnymi. Za muzykę skomponowaną do spektaklu Teatru Telewizji „Golgota Wrocławska” w reżyserii Jana Komasy otrzymał Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w 2009 roku. Skomponował muzykę do spektakli „2084” i „SHOWTIME” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Jest autorem ścieżki muzycznej do filmu Marca Silvera „There is no others there is only us”, filmu dokumentalnego Jolanty Krysowatej „Nigdy nie wrócisz do domu” oraz filmu pełnometrażowego „Sala samobójców” Jana Komasy.



JOB KARMA

Wrocławska formacja postindustrialno–ambientowa. Powstała w 1998 roku z inicjatywy Macieja FRETT (ur. 1973) i Aureliusza PISARZEWSKIEGO (ur. 1974). W początkowym okresie (do 1999 roku) skład grupy uzupełniał Jacek GROSZEK (ur. 1973). Zadebiutowali repertuarem muzycznym opartym na brzmieniu urządzeń (generatory dźwięku) oraz elektronicznych instrumentów analogowo–cyfrowych, a także zapętlonych sekwencjach transowej rytmiki. Zasłynęli sugestywnymi występami audiowizualnymi, do których oprawę filmowo–graficzną przygotowywał Arkadiusz BAGIŃSKI (ur. 1969), na stałe zaproszony do współpracy z zespołem artysta zajmujący się rysunkiem, sztuką performance i video art. Wprawdzie na kolejnych wydawnictwach zaprezentowali zbliżone stylistycznie nagrania, jednak wzbogacone zostały bardziej wyrafinowanymi teksturami ambientowymi, fragmentami dialogów z filmów fabularnych i dokumentalnych, archiwalnych słuchowisk oraz transmisji radiowych. Posługują się wieloma środkami ekspresji dźwiękowej, od syntetycznie spreparowanych faktur elektroakustycznych, sampling, po zniekształcone lub przetworzone elementy rytmiki, a nawet melodii. Od 2000 roku realizują multimedialny projekt „RYTUAŁ”, polegający na artystycznym eksponowaniu efektów cywilizacyjnego rozwoju człowieka, dostosowując muzykę i materiały filmowe do konkretnych budowli architektonicznych lub szczególnych miejsc o przemysłowym zastosowaniu, w których organizowane są występy na żywo (np. elektrociepłownia, katedra, synagoga, Czarnobyl). Od 2001 roku FRETT z BAGIŃSKIM organizują WROCŁAW INDUSTRIAL FESTIVAL, jedną z najważniejszych obecnie imprez koncertowych popularyzujących współczesne odmiany muzyki i kultury industrialnej.



JERZY JURAS GRUSZCZYŃSKI

Jerzy Gruszczyński, pseudonim artystyczny „Juras”, absolwent Liceum Muzycznego w klasie kontrabasu i w klasie jazzu oraz Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Designer z zakresu komunikacji wizualnej, wystawiennictwa; muzyk, grafik oraz poeta. Kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, w tym autor „Suity Małołąckiej”, cyklu „Medytacje Tatrzańskie”, cyklu „Plotki”, „Suity Ekologicznej” muzyki do filmów video, spektakli teatralnych. Koncerty autorskie na terenie Polski od roku 1990, w tym „Światło i Dźwięk” z Józefem Skrzekiem (Kędzierzyn Koźle 1999) oraz udziały w festiwalach: „Festiwal Muzyki Elektronicznej ZEF” w Piszu (1997), „El–Izerie” w Świeradowie Zdroju (1997), „Prezentacje Ambient” w Wiśle (1999), „Międzynarodowe Prezentacje Muzyczne Ambient” w Gorlicach (2001, 2005 oraz 2010). Od 2005 r. coroczne koncerty w Zakopanem w cyklu „Elektroniczne Zaduszki” (z córką Kingą Gruszczyńską – skrzypce i Joanną Najbor – wiolonczela), a także dwie edycje koncertu pt. „Pejzaż Górski” (2010, 2012). W latach 1994–2006 autor cotygodniowej, godzinnej audycji w radiu Alex–Podhale o muzyce elektronicznej (pt. „Elektroniczne nastroje”). Również autor wierszy oraz prozy poetyckiej m.in. wydawanych w: „Spotkaniach literackich” w Nowym Targu.



LADY AARP

Zespół tworzą: Laptop: Sebastian Witkowski i Harfa celtycka: Kasia Kolbowska. Brzmienie Lady Aarp to oniryczne, odrealnione dźwięki harfy celtyckiej w połączeniu z syntetycznymi brzmieniami z laptopa. Nostalgiczne duby przenikające się z krystalicznymi strukturami. Muzyka momentami zmienia się w czystą abstrakcję, która oznacza odejście od rytmiki i melodyjności. Chaos ten tworzy jednak konsekwentną całość. Naturalne dźwięki harfy to krótkie, szpiczaste tony, wyrastają one ponad elektroniczne tło, przebijają się przez nie. Czasami pasma elektroniki są bardzo hałaśliwe i przypominają industrialny zgiełk, innym razem łagodnie falują i otaczają jak mgła. Zespół występował między innymi na festiwalach Heineken Open’er (Gdynia 2009), Ambient Festival (Gorlice 2008), Warsaw Electronic Festival (Warszawa 2007 i 2009), Free Form Festival (Warszawa 2007), Transvizualia (Gdynia 2007). W 2008 roku otrzymał stypendium Narodowego Centrum Kultury.



NEMEZIS

Grupa powstała pod koniec 1996 roku jako projekt Łukasza Pawlaka. Pierwotnie muzyka Nemezis była kontynuacją industrialnej stylistyki, którą prezentował wcześniejszy zespół Pawlaka – The Raport (1992–96). Po wydaniu kilku niskonakładowych wydawnictw w 2001 roku wytwórnia Vivo Records zaproponowała grupie wydanie pierwszej oficjalne płyty. Entuzjastycznie przyjęty przez krytyków album „Whispers From Behind The Window”, nagrany wspólnie z Maciejem Stanieckim, cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy, odnosząc coraz większe sukcesy na scenie muzyki elektronicznej. Od 2006 roku grupa rozpoczęła prace nad nowa płytą. W skład zespołu weszli Konrad Kucz (członek nieistniejącej już grupy FUTRO (CD wydany przez firmę BMG – płyta była nominowana do europejskiej nagrody MTV AWARDS i krajowych FRYDERYKÓW), nagrań z Gaba Kulka i od lat związany z muzyka ambientalna i współczesną) i Marcin Bociński (fotografik i producent współpracują z artystą Arturem Żmijewskim, współwłaścicielem firmy nagraniowej Legato). Wydawca płyty „In Between” po raz kolejny została firma Vivo. Zespół występował na wielu festiwalach m.in.: CoCArt Music Festival, Moving Closer, Muzyczno–Filmowy Festiwal Kultury Nordyckiej i Skandynawskiej (jako suppor przed BIOSPHERE), Wroclaw Industrial Festival, C3 i inne. Podczas występów prezentowane są wizualizacje stworzone przez multimedialną grupą Suka Off i Malwina de Brade (malarka, fotografik). Muzyka z najnowszego krążka to wspólny projekt Nemezis z Pawłem Mykietynem. Jest to rodzaj kolażu jego akustycznych kompozycji na orkiestrę i wiolonczelę z typowymi dla stylu NEMEZIS brzmieniami industrialno–ambientowymi. Koncertom towarzyszy film zrealizowany z prof. Romanem Woźniakiem i jego teatrem ACADEMIA. Wydawcą płyty jest Requiem Records.



PAWEŁ MYKIETYN

Polski kompozytor i klarnecista. Studia kompozytorskie w klasie prof. Włodzimierza Kotońskiego na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w 1996 roku. Paweł Mykietyn jest jednym z najbardziej cenionych kompozytorów młodszego pokolenia w Polsce. Komponuje także muzykę dla teatru, współpracując z takimi reżyserami jak Krzysztof Warlikowski czy Grzegorz Jarzyna. Jest też twórcą muzyki filmowej, między innymi do filmu Solidarność, Solidarność..., Ono, 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej, Tatarak Andrzeja Wajdy czy Essential Killing Jerzego Skolimowskiego. Otrzymał dwie Polskie Nagrody Filmowe (na cztery nominacje) oraz cztery nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą muzykę. W czerwcu 2008 roku za swoją II Symfonię otrzymał jako pierwszy Nagrodę Mediów Publicznych Opus w dziedzinie muzyki poważnej. Jury jednogłośnie wyłoniło zwycięzcę, określając kompozycję Mykietyna jako dzieło będące godną kontynuacją dzieł Witolda Lutosławskiego i otwierające polską muzykę na XXI w. W tym samym roku, na festiwalu Wratislavia Cantans odbyła się premiera “Pasji według św. Marka”. Jego kolejnym dziełem będzie opera, zamówiona przez Operę Wrocławską – druga już w dorobku tego kompozytora; pierwszą był “Ignorant i szaleniec” którego premiera odbyła się w 2001 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Od 2008 roku jest dyrektorem muzycznym Nowego Teatru w Warszawie. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). W 2012 roku otrzymał nagrodę Prix France Musique Sacem 2012 za muzykę do filmu Essential Killing Jerzego Skolimowskiego.



AQUAVOICE

Tadeusz Łuczejko – plastyk, realizator dźwięku. W 2000 roku zadebiutował na antenie radiowej „Trójki”, gdzie w roku następnym został laurearem „złotej dziesiątki” w konkursie na najlepsze nagranie muzyki elektronicznej. Na swoim koncie ma koncerty obok takich artystów jak: Tomasz Stańko, Józef Skrzek, Marek Hołoniewski, „Banco de Gaia”, “Higher Inteligence Agency”, Marek Biliński, Wojtek Konikiewicz, czy Robin Guthrie – założyciel i frontman słynnego „Cocteau Twins”. Jako plastyk, przez siedem lat projektował ilustracje książkowe współpracując z takimi wydawnictwami jak “Iskry”, “Alfa” – Warszawa, “PiK” – Katowice czy “ART” w Kielcach. Za swoje plakaty otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych między innymi w Dani, na Słowacji oraz w Polsce. Od roku 2003 Tadeusz Łuczejko jest organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Prezentacji Muzycznych “AMBIENT”, które corocznie odbywają się w Gorlicach. Na swoim koncie ma siedem płyt autorskich. W roku 2007 Tadeusz Łuczejko został wpisany jako artysta do międzynarodowej encyklopedii “Who is Who”.



SCAMALL

Projekt Jakuba Kmiecia, znanego też z projektu Polaris czy licznych kolaboracji w różnych miejscach świata pod szyldem Ricochet Gathering’u. Projekt Scamall zainicjowany w roku 2006 ostatecznie został ukształtowany w roku 2008 pod wpływem doświadczeń i pejzaży odosobnionych miejsc w Irlandii i Szwecji. To co było wspólnym mianownikiem tych miejsc to wszechogarniająca cisza i poczucie izolacji. Było to na tyle silne oddziaływanie, że wywołało natychmiastowe piętno na porzuconych fragmentach ambientowych impresji, porzuconych i z pozoru niepotrzebnych dzwięków i eksperymentów brzmieniowych nagranych podczas samotnych sesji. Materiał ten został wydany przez label Generator na płycie zatytułowanej “A World Behind The Silence” w 2009 roku. Tego samego roku Scamall miał swoją premierę na żywo podczas festiwalu AMBIENT w Gorlicach, rok później wystąpił na festiwalu WEF.LIVE.LAB w Galerii Zachęta. Współpracował też VJ Martinos (Martyna Jąder) jak współtwórca muzyki do filmu “Eksperyment”



VOICES OF THE COSMOS

Projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego m.in. z grup HATI, Innercity Ensemble czy Kapital, solo występującego jako X–NAVI:ET) i (m.in. szefa wydawnictwa muzycznego Beast Of Prey, solo występującego jako ELECTRIC URANUS) oraz Sebastiana Soberskiego – astronoma z Centrum Astronomii UMK w Toruniu i kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Obaj członkowie projektu odpowiedzialni za sferę dźwiękową mają duże doświadczenie w dziedzinie muzyki elektroakustycznej. W ramach VOTC wykorzystano oryginalne sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary, magnetosfery planet, zorza polarna, Słońce), nagrania archiwalne z misji kosmicznych i sygnały z przestrzeni kosmicznej. Ścieżki instrumentalne wkomponowane w rytmy i tony “dźwięków kosmosu” są bogate sonorystycznie i stworzone przy użyciu instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych jak i analogowych oraz rozmaitych obiektów akustycznych. Jest to unikatowy w Polsce projekt, w którym wykorzystuje się oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej m.in. z 32–metrowego toruńskiego radioteleskopu. Płyta CD “Voices of the Cosmos” (2011) została entuzjastycznie odebrana przez słuchaczy i zebrała bardzo dobre recenzje w prasie ogólnopolskiej i zagranicznej. Inicjatywa uzyskała uznanie i poparcie w środowisku naukowym (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Polskie Towarzystwo Astronomiczne). W lipcu 2013 ukaże się na CD niedawno zarejestrowany album “Voices of the Cosmos II”. Projekt VOICES OF THE COSMOS prezentowany był w postaci koncertów audiowizualnych, także w wersji rozbudowanej o wykłady z zakresu astronomii.



WOJCIECH KONIKIEWICZ

Multiintrumentalista. W latach 80–tych związany z progresywnym nurtem polskiego jazzu (Tie Break, Sesja, Green Revolution, Free Cooperation). Ma na koncie współpracę m.in. z zespołami: Klaus Mitffoch, Armia, Izrael, Kultura, Tilt, 52UM, T.Love oraz Lechem Janerką, Grzegorzem Ciechowskim (Obywatel GC) czy Robertem Brylewskim, a także wieloma muzykami z zagranicy – m.in. Anglii, RFN, Japonii, Korei Pd. i USA. Swobodnie porusza się w estetyce jazzu, rocka, muzyki elektronicznej, eksperymentalnej oraz współczesnej. Producent, twórca muzyki do spektakli telewizyjnych, operowych, teatralnych, baletowych, pantomimy i filmów. Uczestnik niezliczonej ilości multimedialnych oraz interdyscyplinarnych projektów i przedsięwzięć, prowadzi artystycznie festiwale, warsztaty muzyczne i wykłady. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt płyt nagranych w niezwykłych formacjach.



© requiem records