REQUIEM RECORDS


To wydawnictwo mające na celu promocję muzyki elektronicznej, ambientalnej 
i postindustrialnej. 

Od teraz skupiamy się na dokumentowaniu nagrań polskich zespołów działających na przełomie lat 70-tych, 80-tych i 90-tych. Grup dziś zapomnianych, których muzyka nadal ma ogromny potencjał. Ta muzyka jest ponadczasowa 
i warto byś się o tym przekonał...



KONTAKT


ZAMÓWIENIA

 
 

NEMEZIS | iz-za 7 | requiem rec 1/1998 | seria limitowana 100 egz | NAKŁAD WYCZERPANY


Muzyka dość odległa od aktualnej stylistyki Nemezis. Ta płyta to szczątki melodii gęsto wplecione w ciągle narastające rytmy i loop'y. To trwająca niemal pięćdziesiąt minut kompozycja podzielona (umownie) na dwie części. Wspólny materiał ówczesnego Nemezis i muzyka Końca Taniec. To swoiste połączenie Nurse With Wound z Future Sound Of London...

cdr 50 min

01. fragment iz-za 7
02. fragment iz-za 7
03. fragment iz-za 7
04. fragment iz-za 7










Grupa powstala pod koniec 1996 roku jako projekt Łukasza Pawlaka. Pierwotnie muzyka Nemezis była kontynuacją industrialnej stylistyki, którą prezentował wcześniejszy zespół Pawlaka – The Raport (1992–96). 

Po wydaniu kilku niskonakladowych wydawnictw („World is Factory I” – 1996r.; „Koncert Ostrów” – 1997r.; „Iz–Za 7” – 1998r.; „Iced Eyes” – 2000r.; składanki „”Music Carries the Wind” – 2000 r.; remiksy dla Aural Planet – 2001 r.; Black Faction – 2001 r.), w 2001 roku wytwornia Vivo Records zaproponowała grupie wydanie pierwszej oficjalne płyty, która ukazała się pół roku później. 

Entuzjastycznie przyjęty przez krytyków album „Whispers From Behind The Window” cieszyl się sporym zainteresowaniem słuchaczy, odnosząc coraz większe sukcesy na scenie muzyki elektronicznej. W czasie realizacji płyty drugim członkiem Nemezis został Maciej Staniecki (muzyk Hedone oraz kompozytor muzyki filmowej). 

Po wydaniu „Whispers From Behind The Window” artyści poświęcili się pracy zawodowej oraz własnym muzycznym projektom (Pawlak prowadzi wydawnictwo Requiem Records, Staniecki bierze udział w wielu projektach teatralnych i filmowych). 

Od 2006 roku grupa rozpoczela prace nad nowa plyta. W sklad zespolu weszli Konrad Kucz (członek nieistniejącej już grupy FUTRO (CD wydany przez firmę BMG - płyta była nominowana do europejskiej nagrody MTV AWARDS i krajowych FRYDERYKÓW), nagrań z Gaba Kulka i od lat związany z muzyka ambientalna i współczesną) i Marcin Bocinski (fotografik i producent współpracują z artystą Arturem Żmijewskim, współwłaścicielem firmy nagraniowej Legato). 

Wydawca plyty „In Between” po raz kolejny zostala firma Vivo. Premierowy material zostal zaprezentowany podczas festiwali w Cieszynie i Gorlicach w lipcu 2007. 

Od tego czasu grupa zagrała kilka koncertów promujących ten materiał (min.: CoCArt Music Festival, Moving Closer, Muzyczno-Filmowy Festiwal Kultury Nordyckiej i Skandynawskiej (jako suppor przed BIOSPHERE), Wroclaw Industrial Festival i inne. 

Podczas występów prezentowane są wizualizacje stworzone przez multimedialną grupą Suka Off i Malwina de Brade (malarka, fotografik). 

Muzyka z najnowszego krążka NEMEZIS to wspólny projekt Nemezis z Pawłem Mykietynem. Jest to rodzaj kolażu jego akustycznych kompozycji na orkiestrę i wiolonczelę z typowymi dla stylu NEMEZIS brzmieniami industrialno–ambientowymi. 

Pomysł nagrania płyty z muzyką Pawła Mykietyna to wynik inspiracji podobną realizacją BIOSPHERE’a z norweską legendą muzyki współczesnej ARNE NORDHEIM’em. Koncertom towarzyszy film zrealizowany z prof. Romanem Woźniakiem i jego teatrem ACADEMIA. 

Wydawcą płyty są Monotype i Bôłt Records.

www.nemezis.org.pl



RECENZJE

Łukasz Pawlak, to człowiek, który kręci się już po undergroundowych kanałach sporo latek. W pewnym momencie, też w odległym w czasie, skręcił w rejony bardzo ezoteryczne. Pozwoliło mu to na totalne puszczenie wodzów fantazji- takie projekty jak THE RAPORT, DE NOTRE DAME, czy właśnie NEMEZIS, to ujawnienia twórczego umysłu. Wytrawni poszukiwacze pewnie zetknęli się z którymś z tworów Łukasza. Pod szyldem Requiem Prod. Recs. Wypełzły spore ilości, bardzo drastycznie limitowanych (do 100 góra egz.) kaset. Tym razem debiut w postaci bardzo ciekawie wydanego CD- staranne, niesamowicie estetyczne i niekonwencjonalne oprawy, to już jak gdyby wizytówka firmy (jeżeli można użyć tu takiego słowa). Dźwięki pochodzą z lat 97/98- wtedy odbywały się sesje, wtedy zgrywano do kupy całość. Mimo, iż ukazało się dopiero teraz i tak wyprzedza sceniczne ujawnienia o milę, dwie. Na "IŻ-ZA" mamy jeden, bardzo długi, blisko 50-cio minutowy utwór. NEMEZIS po różnorakich poszukiwaniach pośród ilustracji muzycznych, ambientalnych esencji wkracza w nowy rejon. Mamy tu więcej czystej elektroniki, okraszonej postindustrialnymi fascynacjami, transowym zapętleniem rytmu, uderzeń, z pojawiającymi się w tle przerobionymi głosami, przenikającymi szmerkami i innymi zaskakującymi rozwiązaniami (chociażby zabawny przecież koniec płyty... to niespodzianka dla tych, którzy ośmielą się na zakup). Całość jest jak wyprawa w wielowymiarowy świat elektronicznego dźwięku. Może nie jest to najlepsze ujawnienie NEMEZIS ale i tak dalekie wszelkim konwencjom muzycznym panującym na rynku nad/podziemnym. Panuje tu trochę psychodeliczny klimat (chociażby za sprawą 15-sto minutowego transu wprowadzającego sprytnie w pozytywne odrętwienie). Na pewno duży wpływ na całość ma obecność kolegi z innego, bardzo transelektronicznego projektu o nazwie KOŃCA TANIEC, kto zna ich "Święty spokój, beton i lód", pewnie wie co na "IZ-ZA" zapiszczało.

Artur Mieczkowski Anxious #6

© requiem records